Informacje o ETZT
Informacja o Europejskim Tygodniu
Zrównoważonego Transportu 2008
16 – 22 wrzeÅ›nia 2008 r.


“Z przyjemnoÅ›ciÄ… prezentujÄ™ PaÅ„stwu temat tegorocznego Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu – „Czyste powietrze dla wszystkich”. Zanieczyszczenia z transportu sÄ… jednym z gÅ‚ównych powodów niskiej jakoÅ›ci powietrza w miastach europejskich co ma poważny wpÅ‚yw na zdrowie ich mieszkaÅ„ców. Poprzez ksztaÅ‚towanie Å›wiadomoÅ›ci spoÅ‚ecznej na temat alternatywnych Å›rodków transportu, inicjatywa ta przyczynia siÄ™ do zapewnienia dla naszych miast i ich mieszkaÅ„ców lepszego życia w przyszÅ‚oÅ›ci.

Stavros Dimas, Komisarz ds. Åšrodowiska


Czyste powietrze dla wszystkich! Marzenie czy rzeczywistość?


Jakość powietrza jest jednym ze szczególnie ważnych tematów dla obywateli Europy. Dobra jakość powietrza jest niezbÄ™dna dla zdrowia nas samych oraz Å›rodowiska. W ostatnich latach zwrócono uwagÄ™ na niebezpieczne skutki emisji pochodzÄ…cych z dziaÅ‚alnoÅ›ci czÅ‚owieka, szczególnie w sektorze transportu. Chociaż transport jest potrzebny dla funkcjonowania obszarów miejskich, jest on źródÅ‚em wielu problemów, takich jak spadek wydajnoÅ›ci czy zanieczyszczenie powietrza.

PodjÄ™to już dziaÅ‚ania majÄ…ce na celu zmniejszenie szkodliwych emisji z sektora transportu, a pojazdy staÅ‚y siÄ™ bardziej ekologiczne, jednak ze wzglÄ™du na wyjÄ…tkowy wzrost  korzystania z samochodów, pozytywne skutki tych rozwiÄ…zaÅ„ technicznych sÄ… niwelowane. Kluczowym zagadnieniem jest obecnie opracowanie polityki i programów majÄ…cych na celu zmniejszenie liczby pokonywanych kilometrów oraz rozwój technologii alternatywnych, jak np. ekologiczne pojazdy i paliwo.

Na wszystkich szczeblach administracji podjÄ™to konkretne dziaÅ‚ania w celu zmniejszenia emisji zanieczyszczeÅ„, ale wiele jeszcze pozostaje do zrobienia. To my jesteÅ›my odpowiedzialni za rozwiÄ…zanie tego problemu - poprzez zmianÄ™ codziennych nawyków podejmujemy niewielkie, ale skuteczne kroki na rzecz Å›rodowiska. WÅ‚adze lokalne odgrywajÄ… kluczowÄ… rolÄ™ we wdrażaniu prawa europejskiego
i krajowego. Ich zadaniem jest ochrona zdrowia obywateli. Jednak aby skutecznie zmniejszyć emisje szkodliwych substancji, wÅ‚adze te potrzebujÄ… wsparcia wszystkich podmiotów dziaÅ‚ajÄ…cych na szczeblu lokalnym.

Zanieczyszczenie powietrza jest problemem, który dotyczy nas wszystkich.
Wszyscy musimy dążyć do jego rozwiązania!!


Jestem członkiem władz lokalnych. Mogę podjąć następujące kroki w celu ograniczenia szkodliwych emisji z sektora transportu:

  • Takie rozplanowanie miasta, aby jego mieszkaÅ„cy nie musieli czÄ™sto przemieszczać siÄ™ na duże odlegÅ‚oÅ›ci. Stworzenie zintegrowanego planu mobilnoÅ›ci.
  • Ograniczenie ruchu samochodowego i możliwoÅ›ci parkowania na okreÅ›lonych obszarach.
  • Pomoc lokalnym firmom w ustanowieniu planu dojazdu do miejsca pracy.
  • Inwestycje w transport publiczny zapewniajÄ…ce dobrÄ… jakość, czÄ™stotliwość, niezawodność, punktualność, bezpieczeÅ„stwo, czystość i korzystnÄ… cenÄ™.
  • Zapewnienie bezpieczeÅ„stwa ruchu pieszych i rowerzystów.
  • Prowadzenie kampanii informacyjnych sÅ‚użących przekonaniu obywateli i przedsiÄ™biorców do ograniczonego korzystania z samochodów.
  • Wymiana informacji z innymi miastami w Europie.
  • Regularne monitorowanie jakoÅ›ci powietrza.

Jestem obywatelem. Mogę podjąć następujące kroki w celu ograniczenia szkodliwych emisji z sektora transportu:

  • Wybór miejsca zamieszkania w pobliżu transportu publicznego oraz miejsca pracy.
  • Rozważenie rozwiÄ…zaÅ„ innych niż samochód: przemieszczanie siÄ™ pieszo i na rowerze, korzystanie z transportu publicznego lub wspólne korzystanie z samochodu.
  • ZÅ‚ożenie wniosku o elastyczny czas pracy lub telepracÄ™.
  • ZachÄ™cenie pracodawcy do wprowadzenia planu dojazdu do miejsca pracy.
  • Wybór szkoÅ‚y znajdujÄ…cej siÄ™ możliwie blisko miejsca zamieszkania oraz udziaÅ‚ w inicjatywach szkolnych takich jak odprowadzanie grupy dzieci do szkoÅ‚y (pieszo lub na rowerach) pod opiekÄ… dorosÅ‚ej osoby.
  • Zaznajomienie dzieci z lokalnym transportem publicznym, rozkÅ‚adami jazdy, oraz zachÄ™canie do samodzielnych podróży.
  • Rozważenie zakupu żywnoÅ›ci z dostawÄ… do domu.
  • Pokazanie gminie poparcia dla Å›rodków majÄ…cych na celu poprawÄ™ zaplecza transportu publicznego, rowerowego i pieszego.

W jaki sposób Europejski TydzieÅ„ Zrównoważonego Transportu przyczyni siÄ™ do informowania obywateli na temat jakoÅ›ci powietrza?

Europejski TydzieÅ„ Zrównoważonego Transportu organizowany jest w Europie od szeÅ›ciu lat. Jego celem w perspektywie dÅ‚ugoterminowej jest poprawa mobilnoÅ›ci i rozwiÄ…zanie problemu transportu miejskiego oraz polepszenie zdrowia i jakoÅ›ci życia mieszkaÅ„ców Europy. Organizowany jest co roku w dniach
16 - 22 wrzeÅ›nia i stanowi doskonaÅ‚Ä… okazjÄ™ do przedstawienia Europejczykom proekologicznych, alternatywnych rozwiÄ…zaÅ„ oraz wyjaÅ›nienia, przed jakimi wyzwaniami stajÄ… miasta. Celem tych dziaÅ‚aÅ„ jest doprowadzenie do zmiany postaw i wsparcie strategii transportu nienaruszajÄ…cego równowagi ekologicznej Europy. Jest on okazjÄ… do zastanowienia siÄ™ nad wykorzystaniem ulic w naszych miastach oraz do debaty nad konkretnymi rozwiÄ…zaniami problemów takich jak zanieczyszczenie powietrza.
UwzglÄ™dniajÄ…c rosnÄ…ce zaniepokojenie Europejczyków jakoÅ›ciÄ… powietrza, siódma edycja Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu organizowana jest pod hasÅ‚em „Czyste powietrze dla wszystkich”. WÅ‚adze lokalne zachÄ™ca siÄ™ do organizowania wydarzeÅ„ informacyjnych na temat jakoÅ›ci powietrza, jak również do wprowadzenia trwaÅ‚ych Å›rodków, które pomogÄ… ograniczyć emisje CO2
z sektora transportu. Zaleca siÄ™, aby wÅ‚adze lokalne wykorzystaÅ‚y ten tydzieÅ„ do stworzenia planów dziaÅ‚aÅ„ i przetestowania nowych rozwiÄ…zaÅ„ transportowych przy udziale mieszkaÅ„ców.
Europejski TydzieÅ„ Zrównoważonego Transportu stanowi znakomitÄ… okazjÄ™ do zorganizowania spotkania lokalnych podmiotów w celu omówienia różnych aspektów mobilnoÅ›ci i jakoÅ›ci powietrza. Jest on dobrÄ… platformÄ… dla szukania innowacyjnych rozwiÄ…zaÅ„ skutkujÄ…cych ograniczeniem korzystania z samochodów, a w zwiÄ…zku z tym ograniczeniem emisji CO2, jak również dla testowania nowych technologii czy planowania odpowiednich Å›rodków.

Istotne czynniki sukcesu Europejskiego Tygodnia  Zrównoważonego Transportu (ETZT)
  • Każdego roku coraz wiÄ™cej miast i miejscowoÅ›ci przyÅ‚Ä…cza siÄ™ do kampanii. W 2007 r. w Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Transportu uczestniczyÅ‚o ponad 2 000 wÅ‚adz lokalnych.
  • Podczas ETZT 2007 w caÅ‚ej Europie wprowadzono okoÅ‚o 6 000 trwaÅ‚ych rozwiÄ…zaÅ„.

Miasto Koprivnica: Zwycięzca nagrody w roku 2008


Miasto Koprivnica otrzymaÅ‚o NagrodÄ™ Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu 2008 za nadzwyczajne osiÄ…gniÄ™cia podczas ETZT 2007 i poprzednich edycji. DziÄ™ki uczestnictwu w ETZT od
2002 r. miasto staÅ‚o siÄ™ bardziej ekologiczne poprzez promowanie nieszkodliwych dla Å›rodowiska Å›rodków transportu, takich jak ruch pieszy lub rowerowy. WÅ‚adze miasta wprowadziÅ‚y na przykÅ‚ad program rozwoju transportu przyjaznego dla Å›rodowiska „Miasto w ruchu” (ang. „Town on the Move”), wybudowaÅ‚y 64 km Å›cieżek rowerowych, jak również 84,5 km turystycznych tras rowerowych, zwiÄ™kszyÅ‚y powierzchniÄ™ terenów zielonych o 20% oraz zaangażowaÅ‚y szereg partnerów w caÅ‚orocznÄ… kampaniÄ™ promujÄ…cÄ… ruch pieszy i rowerowy. DziÄ™ki dÅ‚ugotrwaÅ‚ym staraniom ruch rowerowy staÅ‚ siÄ™ wizytówkÄ… miasta. ETZT stanowiÅ‚ okazjÄ™ do zaprezentowania osiÄ…gnięć miasta dotyczÄ…cych ekologicznej mobilnoÅ›ci w Å›rodowisku miÄ™dzynarodowym. Koprivnica staÅ‚a siÄ™ przykÅ‚adem dla sÄ…siednich miast, które naÅ›ladujÄ… jej dziaÅ‚ania.
W tym roku w Koprivnicy rozpoczÄ™to realizacjÄ™ trzyletniego programu „Ulice dla ludzi” 2007-2009 (ang. „Streets for People”), którego zadaniem jest stworzenie miasta caÅ‚kowicie dostÄ™pnego, promowanie nowych alternatywnych paliw w pojazdach transportu publicznego oraz przystosowanie dróg do ruchu niezmotoryzowanego. WÅ‚adze miasta pragnÄ… również zaangażować sieci krajowe i regionalne w bardziej ambitne projekty w celu wprowadzenia w mieÅ›cie proekologicznego ruchu ulicznego.

 W jaki sposób wÅ‚adze lokalne mogÄ… wziąć udziaÅ‚ w ETZT?
WÅ‚adze lokalne mogÄ… podjąć dziaÅ‚ania zmierzajÄ…ce do poprawy atrakcyjnoÅ›ci danego miasta, samopoczucia mieszkaÅ„ców oraz jakoÅ›ci życia. Zainteresowane wÅ‚adze lokalne sÄ… proszone o:
  • zarejestrowanie wydarzeÅ„ w internecie, ze wskazaniem ich zgodnoÅ›ci z ogólnym zarysem i wytycznymi inicjatywy (www.mobilityweek.eu)
  • oficjalne podpisanie Karty Europejskiej.
Kryteria uczestnictwa:
  • zorganizowanie tygodnia wydarzeÅ„ ukierunkowanych na gÅ‚ówne hasÅ‚o roku 2008 „Czyste powietrze dla wszystkich”
  • wprowadzenie przynajmniej jednego nowego praktycznego rozwiÄ…zania, które bÄ™dzie stanowić trwaÅ‚Ä… zmianÄ™ i przyczyni siÄ™ do przejÅ›cia z transportu indywidualnego na transport przyjazny Å›rodowisku oraz do rozwoju bardziej ekologicznej mobilnoÅ›ci miejskiej.
  • zorganizowanie akcji „Europejski DzieÅ„ bez Samochodu”, to znaczy wyznaczenie kilku miejsc w  mieÅ›cie zarezerwowanych wyÅ‚Ä…cznie dla pieszych, rowerzystów i transportu publicznego przez caÅ‚y dzieÅ„, w miarÄ™ możliwoÅ›ci w poniedziaÅ‚ek 22 wrzeÅ›nia.

KOORDYNATOR KRAJOWY
Ministerstwo Åšrodowiska
Departament Edukacji i Komunikacji Społecznej
aleksandra.mrowinska@mos.gov.pl
magdalena.cheda@mos.gov.pl

SzczegóÅ‚owe informacje:
www.mos.gov.pl/edu
www.mobilityweek.eu

WIELKA GALERIA
WIELKIEJ PARADY


może

gdzieś

tam

jesteś ?

... a jeśli nie - dodaj fotki
wystarczy się zarejestrować w serwisie
 
login: haslo: